Teaching is the profession that teaches all the other professions.

Sunday 4 December 2011

RPH BM THN 2 (Piramid Makanan)


Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu Tahun 2 .
Nama Guru                 : Ahmad latip Bin Alwi
Mata pelajaran             : Bahasa Melayu
Tajuk                           : Piramid Makanan
Sekolah                       : SK St Patrick.
Kelas                           : 2 Dynamic
Bilangan murid           : 26 orang
Purata umur                 : 8 tahun
Tarikh                          : 3 Mei 2011
Masa                            : 8.00 – 9.00 pagi.
Hari                             : Selasa

KEMAHIRAN
Fokus Utama: 8.1 Aras 1(i) Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.
Fokus sampingan : 1.2 Aras 3(i)  Bersoaljawab tentang perkara yang menarik berdasarkan sesuatu topik.
Fokus sampingan: 5.3 Aras 1(ii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.


OBJEKTIF

  1. Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 5 daripada 7 perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik
  2. Murid dapat bersoaljawab berdasarkan piramid makanan
  3. Menjawab sekurang-kurannya 4 daripada 5 soalan pemahaman secara individu.
ISI PELAJARAN
Protein, lemak,Karbohidarat, vitamin,garam mineral
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid  sudah biasa melihat jenis-jenis makanan yang terdapat dalam carta piramid makanan.
PENYERAPAN ILMU
Pendidikan Kesihatan dan Pendidikan Moral
NILAI-NILAI MURNI
Kesedaran murid tentang kepentingan menjaga kesihatan diri.
ABM
Piramid Makanan, kad gambar, kad perkataan dan lembaran kerja.kad cantuman gambar dan benda maujud (buah-buahan)

SET INDUKSI
(5 minit )
Teka siapa saya.
    1. Seorang murid diminta ke hadapan kelas.
    2. Murid tersebut diberi satu gambar.
    3. Murid tersebut tidak boleh menunjukkan gambar itu pada rakan-rakannya.
    4. Murid-murid lain akan cuba meneka jawapan dengan menanyakan seberapa banyak soalan untuk mendapatkan klu.
Murid di hadapan hanya akan menyebut ‘ya’ untuk soalan yang betul dan ‘tidak’ untuk soalan yang salah. 
Contoh :
limau
Soalan : Adakah kamu bulat?
Jawapan : Ya



LANGKAH 1
(10 minit )
  1. Guru mempamerkan carta piramid makanan.
  2. Guru bersoaljawab berdasarkan piramid makanan yang dipamerkan.
  3. Guru menerangkan  makanan seimbang yang mengandungi karbohidrat,lemak,protein dan garam mineral .
  4. Dengan bimbingan guru, murid menyenaraikan beberapa makanan yang seimbang.


LANGKAH 2
(15 minit )

1.      Guru mempamerkan carta petikan.
2.      Murid membaca secara kelas dan individu
3.      Murid bersoaljawab berdasarkan petikan.
4.      Pertandingan pat-pat siku lipat (menjawab soalan secara individu)



LANGKAH 3
(25 minit )

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan setiap kumpulan perlu ,mencantumkan piramid makanan 
    dalam masa yang telah ditetapkan.
1.     2. Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan makanan seimbang daripada hasil cantumana piramid
2.         makanan itu tadi.
3.     3. Guru menunjukkan cara menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul berdasarkan
4.         senarai perkataan diberi.
4..Wakil setiap kumpulan akan menunjukkan kebolehan menulis ayat tunggal yang cantik di papan tulis.
5. Murid-murid di suruh membuat latihan berdasarkan lembaran kerja yang diberi.
PENUTUP
( 5 Minit )
Penutup kognitif.
1.  Setiap orang murid diberikan gambar.
2.  Murid menulis perkataan berdasarkan gambar tersebut.
3.  Hasil kerja mereka akan ditampal di sudut bahasa.
Penutup sosial
1. Guru memuji murid kerana memberikan kerjasama yang baik sewaktu aktiviti dijalankan.


REFLEKSI

KEKUATAN

Kekuatan dan kelebihan pengajaran yang saya dapati pada hari ini ialah saya mengunakan kekuatan suara untuk menyampaikan pengajaran pada hari ini. Selain itu saya dapati juga murid-murid begitu berminat dengan strategi pembelajaran saya pada hari ini.Murid-murid begitu seronok melakukan akitiviti pengajaran sepanjang pengajaran saya pada hari ini.Selain itu saya dapati murid banyak memberi kerjasama semasa sesi P&P pada hari ini.Apa yang mengembirakan saya ialah kebanyakkan murid dapat menulis sekurang-kurangnya 5 daripada 7 perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik . Dapat bersoaljawab berdasarkan piramid makanan dan menjawab sekurang-kurannya 4 daripada 5 soalan pemahaman secara individu.

KELEMAHAN

Kelemahan yang ketara saya dapati dari murid-murid pada hari ini ialah kebanyakan mereka tidak memahami apa itu piramid makanan.Dalam pemerhatian saya ada juga murid yang tak kenal jenis makanan seperti protein,kaborhadirat,lemak dan garam mineral.
Paling menyedihkan saya ialah ada di antara murid tak tahu kumpulan makanan contohnya ikan merupakan kumpulan makan protein.Mereka cuma tahu makan dan meyatakan ikan adalah dari kumpulan lemak.Apa yang saya dengar ialah mereka lebih mengemari makan ringan seperti keropok dan gula-gula.

CARA MENGATASI

Saya terpaksa  memberi gambaran dan menerangkan satu persatu contoh-contoh makanan yang bersesuaian berdasarkan kumpulan makanan dalam piramid makanan bagi mengatasi masalah kecelaruan murid tentang piramid makanan.Selain itu saya juga ada menyentuh tentang kepentingan menjaga kesihatan diri.
























ABM PIRAMID MAKANAN

KAD PERKATAAN


nasi

roti

jambu

rambutan

susu

daging

Kacang tanah

Mentega






LEMBARAN KERJA (1)

Arahan:
  
Salin semula perkataan dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.

  1. Nasi

2.  roti
__________________________________________________________________________________________________________

3.  jambu
__________________________________________________________________________________________________________
     
      4.  rambutan
_______________________________________________________________________________________________________

      5.  kacang tanah
     _______________________________________________________________________________________________________

           6.  mentega
   _______________________________________________________________________________________________________



LEMBARAN KERJA (2)

Arahan:

Salin semula ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.
1.      Saya suka makan nasi 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2.  Ayah beli roti di kedai    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________­­­­­

3.  Jambu itu sedap
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4.  Buah rambutan itu sudah masak.    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5.  Emak merebus kacang tanah.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6.  Mentega itu mahal.
_____________________________________________________________________________________________________________


CARTA PETIKAN


            Fatihah menemani ibunya ke klinik. Semasa berada di sana,dia melihat carta tentang piramid makanan.Piramid makanan ialah carta yang membantu kita merancang pengambilan jenis-jenis makanan dalam sukatan yang betul.





Arahan:

Jawab soalan-soalan di bawah ini.

1.  Apakah piramid makanan?
______________________________________________________________________________________

2.  Di manakah Fatihah melihat carta tentang piramid
     Makanan?
______________________________________________________________________________________

3.  Makanan apakah yang perlu kita makan sedikit
     sahaja?
______________________________________________________________________________________



4.  Apakah kebaikan memakan buah-buahan dan
     sayur-sayuran?
______________________________________________________________________________________

5.  Nyatakan dua jenis makanan yang membekalkan
     tenaga?
     i.____________________ ii. _________________
                                                                       
                                                                         GAMBAR 1

PIRAMID MAKANAN

  Pastikan kita makan mengikut piramid makanan agar tubuh badan sentiasa sihat dan cergas

GAMBAR 2
PIRAMID MAKANAN


No comments:

Post a Comment